ŠKOLNÍ ŘÁD MATEŘSKÉ ŠKOLY
Ředitelka Mateřské školy v souladu s § 30 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, vydává školní řád, kterým se upřesňují vzájemné vztahy mezi dětmi, jejich zákonnými zástupci a zaměstnanci školy.
I. Práva a povinnosti dětí a jejich zákonných zástupců
Práva dětí
-
individuálně uspokojovat své potřeby
-
užívat spontánně celé prostředí třídy
-
účastnit se aktivit nabízených učitelem/učitelkou nebo ostatními dětmi
-
podílet se na plánování programu a rozhodování ve společných záležitostech
-
vyjádřit svůj názor, nesouhlas
-
podílet se na tvorbě pravidel soužití a dodržovat je
-
laskavé, vlídné, vstřícné a trpělivé jednání ze strany pedagoga;
Respektujeme práva dětí a řídíme se Úmluvou o právech dítěte, která byla přijata dne 20.listopadu 1989, Valným shromážděním OSN
Povinnosti dětí
-
respektovat individuální potřeby ostatních dětí kolektivu;
-
respektovat pokyny pedagogických pracovníků;
-
šetrně zacházet s hračkami a učebními pomůckami
-
vzájemně si pomáhat a neubližovat si
-
dodržovat osobní hygienu
-
oznámit učitelce nebo ostatním zaměstnancům školy jakékoliv násilí – tělesné i duševní, a jednání odlišné od dohodnutých pravidel
-
dodržovat stanovená pravidla soužití v MŠ, plnit pokyny zaměstnanců školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni.
Právo zákonných zástupců (platné pro všechny zákonné zástupce dětí)
-
být seznámen s dokumentací MŠ
-
vyjadřovat svůj názor k těmto materiálům
-
zapojovat se do aktivit MŠ
-
pozorovat či účastnit se činností po dohodě s pedagogy
-
spolupracovat s učitelem/učitelkou, konzultovat potřebné poznatky o dítěti
-
navrhovat další činnosti, akce a možnosti aktivit MŠ
-
domluvit si s učitelem/učitelkou a ředitelkou školy individuální konzultační hodiny
-
své stížnosti řešit s učitelem/učitelkou a pokud nedojde k vyřešení problému, obrátit se na ředitelku školy
-
být informován o dění ve škole
-
právo na diskrétnost a ochranu informací, týkajících se jejich osobního a rodinného života
Povinnosti zákonných zástupců (jsou platné pro všechny zákonné zástupce dětí)
-
Zákonní zástupci předávají dítě osobně paní učitelce, teprve potom mohou opustit MŠ
-
informovat MŠ o důvodech nepřítomnosti dítěte
-
ohlásit výskyt infekčního onemocnění
-
zajistit vhodné oblečení dětí pro pobyt ve třídě i venku, zajistit bezpečnou a vhodnou obuv
-
dodržovat při vzájemném styku se zaměstnanci MŠ, s jinými dětmi docházejícími do MŠ a ostatními zákonnými zástupci dětí pravidla slušného chování a vzájemné ohleduplnosti
-
respektovat denní režim mateřské školy a vývojová a individuální specifika, nejen svého dítěte, ale také ostatních dětí navštěvujících MŠ
-
dodržovat školní řád a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti
-
Zanedbává-li zákonný zástupce péči o povinné předškolní vzdělávání, dopustí se tím přestupku.
-
nedávat dětem do MŠ cenné předměty, u nichž je riziko ztráty
-
oznamovat MŠ změnu bydliště, telef. spojení, změnu zdravotní pojišťovny a jiných údajů potřebných pro MŠ
-
informovat MŠ o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích dítěte nebo jiných závažných skutečnostech, které mohou mít vliv na průběh předškolního vzdělávání dítěte nebo na účast na akcích (zotavovací pobyt, saunování, apod.);
Zákonný zástupce má povinnost podle § 22 odst. 3 písm. c) ŠZ informovat školu o zdravotních obtížích dítěte nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání.
-
přivádět do MŠ své dítě zdravé, bez známek infekční choroby (průjem, kašel, teplota);
-
přivádět do MŠ své dítě čisté, upravené;
II. Pravidla vzájemných vztahů s pedagogickými i nepedagogickými pracovníky
-
vyjadřovat se otevřeně, aktivně přistupovat k problémům
-
podporovat vzájemnou důvěru, toleranci, zdvořilost, solidaritu
-
pravdivost jednání i chování
-
poskytovat pozitivní atmosféru a citlivý přístup
III. Provoz a vnitřní režim mateřské školy
-
Předškolní vzdělávání se organizuje pro děti ve věku zpravidla od tří do šesti let, nejdříve však pro děti od 2 let. K předškolnímu vzdělávání se přednostně vždy přijímají děti plnící povinné, předškolní vzdělávání v mateřské škole.
-
Povinné předškolní vzdělávání je bezplatné a je ukončeno začátkem povinné školní docházky.
-
Přihlašování a odhlašování dítěte k předškolnímu vzdělávání je prováděno na základě písemné žádosti zákonného zástupce. Formuláře přihlášky a „odhlášky” jsou k dispozici u ředitelky mateřské školy.
-
Zápis dětí do MŠ na následující školní rok probíhá v určených dnech v tom kalendářním roce, ve kterém následující školní rok začíná, zpravidla v měsíci květnu. Po ukončení zápisu rozhodne ředitelka školy o přijetí či nepřijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání a následně seznámí zákonné zástupce. Kritéria pro přijetí dětí jsou přístupna a zveřejněna na místech obvyklých (webový portál školy, vstupní prostory MŠ).
-
MŠ může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním – má doklad, že je proti nákaze imunní, či zákonný zástupce doloží potvrzení lékaře o kontraindikaci. Pro dítě, pro které je předškolní vzdělávání povinné, se nestanovuje zkušební doba v MŠ, ani se nevyžaduje doklad o očkování. Při vydávání rozhodnutí o přijetí se postupuje dle stanovených kritérií k přijímání dětí.
-
MŠ přijímá děti v průběhu školního roku, pokud to umožňuje volná kapacita.
-
Mateřská škola nepřijímá děti po naplnění kapacity, která je stanovena zápisem do rejstříku MŠMT a provozními specifiky mateřské školy.
-
Přijmout lze dítě mladší tří let, ale takové dítě musí být schopné účastnit se předškolního vzdělávání v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání. Toto je na individuálním posouzení ředitele mateřské školy. Pokud je k předškolnímu vzdělávání přijato dítě, kterého se prozatím netýká povinnost předškolního vzdělávání, nevztahuje se na něj začátek ani rozsah předškolního vzdělávání stanovený pro děti, kterých se povinnost týká.
-
Při nástupu dítěte obdrží zákonní zástupci evidenční list dítěte, který vyplní dle pokynů učitele/učitelky.
-
Informace o dětech jsou důsledně využívány pouze pro vnitřní potřebu školy, oprávněné orgány státní správy a samosprávy a pro potřebu uplatnění zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
-
Mateřská škola je školou s celodenním provozem od 6:30 hodin do 16:30 hodin.
-
V případě uplynutí doby provozu služby, zejména v případech kdy se zákonný zástupce dítěte nedostaví, postupuje organizace dle Metodického doporučení MŠMT, k pozdnímu vyzvedávání dětí
-
V měsících červenci a srpnu může ředitelka školy po dohodě se zřizovatelem stanovený provoz omezit nebo přerušit. Rozsah omezení nebo přerušení musí být oznámen zákonným zástupcům dětí nejméně 2 měsíce předem.
-
Podrobné informace o programu školy má možnost zákonný zástupce získat ve Školním vzdělávacím programu, dále Třídním vzdělávacím program. MŠ může organizovat zotavovací pobyty ve zdravotně příznivém prostředí bez přerušení vzdělávání, školní výlety a další akce související s výchovně vzdělávací činností školy. O uskutečnění těchto pobytů, výletů a dalších akcí informuje zákonné zástupce včas a s předstihem.
Režimové požadavky:
-
Děti se scházejí nejpozději do 8:00 hodin, ve výjimečných případech v průběhu dopoledne po předchozí domluvě zákonného zástupce s učitelem/učitelkou. Opakované pozdní příchody dětí v různou dobu dopoledne narušují zásadním způsobem koncentraci dětí a vzdělávací proces. Proto uvítáme, pokud rodiče budou specifika denního režimu respektovat. Mateřská škola a její pedagogický tým se snaží maximálně podněcovat individuální specifika dětí, k tomuto je však nutno vytvářet vhodné podmínky, aby se děti mohly vzdělávat.
-
Povinná školní docházka do MŠ se stanovuje od 8:00 hod. do 12:00 hod. (4 hodiny), zůstává ale právo dítěte vzdělávat se v MŠ po celou dobu provozu.
-
Hlavní činnosti dítěte v MŠ je spontánní hra, spontánní činnosti, řízené činnosti, učitel/ka pracuje s dětmi ve skupině i individuálně.
-
Výchovné i vzdělávací činnosti jsou zařazovány učitelem/učitelkou v průběhu dne s ohledem na věkové a individuální zvláštnosti dítěte.
-
Mateřská škola není zařízením, které by poskytovalo hlídání.
-
Pohybové aktivity jsou dítěti umožněny po celý den.
-
Pobyt venku se uskutečňuje přibližně na 1,5 – 2 hodiny dopoledne, odpoledne dle klimatických podmínek.
-
Pobyt venku bývá zkrácen nebo vynechán pouze při zvýšených klimatických podmínkách, při vzniku smogových situací nebo při nevhodných povětrnostních podmínkách.
-
Odpolední spánek a relaxace je zařazena po obědě.
-
Pro děti „nespící” je nabízen klidový režim, spojený s prohlížením knih, předčítání pohádek, poslech pohádek, pracovní listy, hra atd.
-
Stravování je zajištěno třikrát denně
-
Škola poskytuje celodenní pitný režim.
Úplata za předškolní vzdělávání – školné a stravné
-
Úplata za předškolní vzdělávání je stanovena směrnicí „O úplatě za předškolní vzdělávání“ a je vyvěšena na nástěnce v chodbě MŠ – Informace pro rodiče.
-
Úplata za školní stravování dětí: Výše stravného je stanovena ve Vnitřním řádu školní jídelny, který je zveřejněn na nástěnce v chodbě MŠ – Stravování.
-
Způsob platby: Úplata za předškolní vzdělávání a stravování dítěte v MŠ jsou platby, které jsou pro zákonné zástupce povinné a jsou nedílnou součástí rozpočtu MŠ. Opakované neuhrazení těchto plateb v mateřské škole je považováno za závažné porušení a v konečném důsledku může být důvodem pro ukončení docházky dítěte do mateřské školy (zákon 561/2004 Sb., školský zákon, § 35, odst. 1 d).
Odhlašování dítěte probíhá v následujícím režimu:
-
Den před plánovanou absencí – přes aplikaci
-
V den náhlé nemoci, do 6:30 hodin – přes aplikaci
Ředitelka školy může po předchozím písemném oznámení zákonnému zástupci dítěte, rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání, jestliže:
-
Se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny.
-
Zákonný zástupce závažným způsobem opakovaně narušuje provoz MŠ.
-
Zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání v MŠ nebo úplatu za stravné.
Poznámka: Podmínky ukončení předškolního vzdělávání definuje § 35 odst. 1 ŠZ
Předškolní vzdělávání nelze ukončit dle § 35 školského zákona, pokud je vzdělávání pro dítě povinné. Povinné předškolní vzdělávání je ukončeno začátkem povinné školní docházky.
Individuální vzdělávání
Individuální vzdělávání, které se uskutečňuje bez pravidelné denní docházky dítěte do MŠ.
-
Zákonný zástupce dítěte, které bude plnit povinnost předškolního vzdělávání individuálním vzděláváním dítěte (převážnou část roku), je povinen oznámit tuto skutečnost řediteli spádové MŠ nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku, kterým začíná povinnost předškolního vzdělávání dítěte (viz. formulář Oznámení o individuálním vzdělávání).
-
Individuální vzdělávání může být zahájeno i během školního roku (od doručení Oznámení o individuálním vzdělávání).
-
Ředitel školy doporučí zákonnému zástupci vzdělávací oblasti, v nichž má být dítě vzděláváno (podle Školního vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání)
-
Stanoví termín (v měsíci listopadu) k ověření úrovně dosahování očekávaných výstupů z jednotlivých vzdělávacích oblastí. Zároveň stanoví i náhradní termín pro ověření (v prosinci). Zákonný zástupce dítěte je povinen zajistit účast dítěte na ověřování úrovně vzdělávání. Pokud rodič účast dítěte k ověření nezajistí, ukončí ředitel MŠ individuální vzdělávání dítěte. Dítě pak musí neprodleně zahájit docházku do MŠ.
-
Individuální vzdělávání dítěte může ukončit i zákonný zástupce dítě na základě žádosti o pravidelnou denní docházku do MŠ.
-
Výdaje spojené s individuálním vzděláváním dítěte hradí zákonný zástupce dítěte, s výjimkou speciálních kompenzačních pomůcek.
IV. Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí
-
Škola zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví dětí při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a poskytují jim nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
-
Právnická osoba, která vykonává činnost mateřské školy, vykonává dohled nad dítětem od doby, kdy je pedagogický pracovník převezme od jeho zákonného zástupce nebo jím pověřené osoby, až do doby, kdy je pedagogický pracovník předá jeho zákonnému zástupci nebo jím pověřené osobě. Předat dítě pověřené osobě lze jen na základě písemného pověření vystaveného zákonným zástupcem dítěte.
-
V případě školního úrazu je pedagogický pracovník povinen zajistit prvotní ošetření dítěte, v případě nutnosti i následné lékařské vyšetření či ošetření. Zákonní zástupci jsou bezodkladně vyrozuměni. Pedagog je rovněž zodpovědný za ohlášení úrazu vedení školy a zapsání do Knihy úrazů.
-
Školním úrazem je úraz, který se stal dítěti při výchově a vzdělávání a při činnostech, které s nimi přímo souvisejí.
-
Pracovníci školy jsou povinni přihlížet k základním fyziologickým potřebám dětí, vytvářet podmínky pro jejich zdravý vývoj. Pedagogičtí pracovníci jsou pravidelně proškolováni v otázkách bezpečnosti. Pedagogičtí pracovníci jsou povinni dbát, aby děti do MŠ nenosily nebezpečné ozdoby ve vlasech, na rukou a oděvu, které by mohly zapříčinit úraz dětí.
-
Školním úrazem je rovněž úraz, který se stal dětem při akcích konaných mimo školu, organizovaných školou a uskutečňovaných za dozoru pověřené odpovědné osoby. Jedná se zejména o úrazy dětí na vycházkách, výletech, zájezdech, exkurzích.
V. Podmínky zajištění ochrany před sociálně rizikovými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí.
-
Důležitým prvkem ochrany před sociálně patologickými jevy je i výchovně vzdělávací působení na děti již předškolního věku zaměřené na zdravý způsob života. V rámci školního vzdělávacího programu jsou proto děti nenásilnou formou, přiměřeně k jejich věku a schopnostem pochopit a porozumět dané problematice, seznamovány s nebezpečím drogové závislosti, alkoholismu, kouření, virtuální závislosti (počítače, televize, video) patologického hráčství (gamblerství), vandalismu, kriminality a jiných forem násilného chování a jsou jim vysvětlována pozitiva zdravého životního stylu.
-
V rámci prevence před projevy diskriminace, nepřátelství a násilí provádí pedagogičtí pracovníci mateřské školy monitoring a screening vztahů mezi dětmi ve třídních kolektivech s cílem řešit případné deformující vztahy mezi dětmi již v jejich počátcích a to ve spolupráci se zákonnými zástupci, případně za pomoci školských poradenských zařízeních.
-
Důležitým prvkem prevence v této oblasti je i vytvoření příznivého sociálního klimatu mezi dětmi navzájem, mezi dětmi a pedagogickými pracovníky a mezi pedagogickými pracovníky a zákonnými zástupci dětí.
VI. Podmínky zacházení s majetkem MŠ
Po dobu pobytu dítěte a v průběhu vzdělávání dětí v MŠ dbají pedagogičtí pracovníci na to, aby děti zacházely šetrně s učebními pomůckami, hračkami a dalšími vzdělávacími potřebami a nepoškozovaly ostatní majetek školy.
VII. Poučení o povinnosti dodržovat školní řád (§ 22 odst. 1 písm. b), § 30 odst. 3 školského zákona)
-
Školní řád platí do odvolání.
-
Školní řád je zveřejněn na přístupném místě ve škole, prokazatelným způsobem jsou s ním seznámeni zaměstnanci školy a o jeho vydání a obsahu jsou informováni zákonní zástupci dětí. S vybranými částmi Školního řádu byly seznámeny děti, forma seznámení odpovídala věku a rozumovým schopnostem dětí.
-
Změny školního řádu lze navrhovat průběžně s ohledem na naléhavost situace. Všechny změny ve školním řádu podléhají projednání v pedagogické radě, schválení ředitele školy a následně schválení školskou radou.
Platný od: 1. 9. 2021
Vypracovala: Bc. Iva Kořínková (ředitelka školy)
-