Rok v mateřské škole a na vesnici
ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
PRO
PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Mateřská škola Všelibice, příspěvková organizace
Všelibice 100, 463 48 Všelibice
Mateřská škola Všelibice – okres Liberec, příspěvková organizace
ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Č.j.: Spisový / skartační znak
Vypracovala:
Bc. Iva Kořínková
Pedagogická rada projednala dne:
26.8.2024
Nabývá účinnosti dne:
1.9.2024
Obsah
1. Identifikační údaje mateřské školy 3
2. Charakteristika školy 4
3. Podmínky předškolního vzdělávání 4
3.1 Věcné podmínky. 4
3.2 Životospráva. 4
3.3 Psychosociální podmínky. 5
3.4 Organizace. 5
3.5 Řízení mateřské školy. 6
3.6 Personální a pedagogické zajištění. 7
3.7 Spoluúčast rodičů. 7
4. Vzdělávání dětí se speciálními potřebami a dětí nadaných 7
5. Vzdělávání dětí od dvou do tří let 9
6. Organizace vzdělávání 10
7. Charakteristika školního vzdělávacího programu 10
8. Vzdělávací obsah 12
9. Evaluační činnost 20
10. Povinnosti učitelky mateřské školy 21
11. Seznam bezpečnostních opatření 23
____________________________________________________________________________________________1. Identifikační údaje mateřské školy
Název ŠVP PV: Rok v mateřské škole a na vesnici
Název a adresa školy: Mateřská škola Všelibice, okres Liberec, příspěvková organizace
Kraj: Liberecký
Adresa: Všelibice 100, 463 48 Všelibice
Telefon: 488 388 220
IČO: 09360379
Typ: celodenní péče
Stanovená kapacita: 28 dětí
Zřizovatel: Obec Všelibice
Všelibice 65
463 48 Všelibice
Ředitelka školy: Bc. Iva Kořínková
Telefon: 773 069 909, 488 388 221
Zaměstnanci: učitelé:
Bc. Hana Tomášová
Vendula Malátová
Zdeňka Kubíková
Jana Hauftová
provozní zaměstnanci:
Adéla Valešová
Jana Hauftová
Zuzana Čermáková
ŠVP zpracovaly: Bc. Iva Kořínková
Platnost ŠVP PV: od 1. 9. 2024
2. Charakteristika školy
Mateřská škola ve Všelibicích je venkovská dvoutřídní škola, která se nachází v centru obce a je zasazena do krásného a klidného prostředí vesnice, kterou obklopuje velké množství lesů a luk. V provozu je od 1. 9. 2020 a sídlí v nově postavené podsklepené přízemní budově se zelenou střechou, tedy střechou, která je pokryta vegetací.
Děti mají uvnitř k dispozici šatnu, sociální zařízení, prostorné třídy pro mladší a starší děti. Třída pro starší děti slouží i jako ložnice. Dále se v budově nachází sociální zařízení a šatna zaměstnanců, kuchyně, kancelář, prádelna, sklady.
Pobyt venku děti tráví na vycházkách do krásné okolní přírody nebo na zahradě, na které je vystavěno multifunkční hřiště na dopravní výchovu, pískoviště, houpačky, pružinová houpadla a multifunkční sestava s klouzačkou.
Na pořádání besídky a společenských akcí má školka možnost využívat i nedaleký kulturní dům.
3. Podmínky předškolního vzdělávání
3.1 Věcné podmínky
Mateřská škola má dostatečně velké prostory a uspořádání, které vyhovuje nejrůznějším skupinovým i individuálním činnostem dětí. Třída starších dětí po obědě slouží i jako ložnice. Během dopoledních i odpoledních činností jsou lůžka uloženy v dostatečně velkém skříňovém bloku s větracími otvory. Veškeré vybavení třídy, šatna, umývárna i toalety odpovídají počtu dětí a jejich antropometrickým požadavkům, jsou zdravotně nezávadné a bezpečné a jsou estetického vzhledu. Hračky, pomůcky a další doplňky odpovídají věku dětí a jsou zpravidla umístěny tak, aby vše bylo pro děti přehledné a mohly si je samostatně brát. Svými výtvory se děti podílejí na výzdobě převážně šatny a jsou tak jejich práce běžně přístupné rodičům. Na budovu školy navazuje zahrada, která je oplocena a dostatečně velká. Je vybavena multifukčním hřištěm a dalšími herními prvky. Zahrada tak poskytuje dětem dostatek prostoru a možností k pohybovým, ale i relaxačním aktivitám, je zde dost prostoru pro míčové hry a další aktivity např. společné setkávání s rodiči. Veškeré prostory školy (vnitřní i venkovní) splňují veškeré bezpečnostní i hygienické normy dle platných předpisů.
3.2 Životospráva
Stravování dětí v naší mateřské škole se řídí podle platných vyhlášek, je jim poskytována plnohodnotná a vyvážená strava, která je také dána tzv. spotřebním košem. Individuálně je vyhověno dětem s alergiemi. Na doporučení pediatra a po domluvě s rodiči jsou omezeny potraviny, které dítě nesmí. Je dbáno i na pitný režim dětí, ve třídě mají neustálý přístup k dostatku tekutin. Mezi jednotlivými pokrmy jsou dodržovány dostatečné intervaly. Děti nesmí být do jídla nuceny.
Denní řád je nastaven tak, aby byl dostatečně flexibilní a umožňoval organizaci činností přizpůsobit potřebám dětí i neplánovaným aktuálním situacím.
Děti tráví každodenně a dostatečně dlouho čas venku, kde jsou činnosti přizpůsobovány počasí. Jsou respektovány individuální potřeby dětí k aktivitě, spánku a odpočinku. Děti nejsou nuceny ke spánku na lůžku a jsou jim nabízeny klidové aktivity.
Pedagogové se sami chovají podle zásad zdravého životního stylu a poskytují tak dětem přirozený vzor.
3.3 Psychosociální podmínky
V mateřské škole vytváříme prostředí, kde se cítí děti i dospělí dobře, bezpečně a spokojeně. U nově příchozích dětí se snažíme, aby pro ně příchod a přivykání na nové prostředí proběhl co nejvíce v klidu a pohodě. Vedeme a podporujeme děti k činnostem a jejich dokončování, samostatným pokusům atd. Vše je přizpůsobováno a odpovídá jejich mentalitě a individuálním potřebám. Navzájem s dětmi se snažíme si naslouchat, komunikovat spolu otevřeně, rozumět si, jednat spolu zdvořile.
Všechny děti jsou si rovnocenné a žádné není zvýhodňováno či znevýhodňováno. Bráníme vzniku podceňování, zesměšňování a dalším projevům násilí, šikany, či jiným patologickým jevům u dětí.
3.4 Organizace
Mateřská škola Všelibice má dvě třídy. Třída mladších dětí se nazývá Koťátka a jsou v ní zařazeny děti zpravidla ve věku 3-4 roky. Pokud je volná kapacita, mohou být přijaty i děti od 2 let. Třída starších dětí se jmenuje Medvídci a jsou do ní zařazovány děti ve věku 4–6 let, případně děti s odkladem školní docházky.
Škola je otevřena od 6.30 do 16.30 hod. Děti přichází do 8.00 hod., po předchozí domluvě s učitelkou je možné dítě přivést i v jiném čase. Dítě je možné vyzvednou v čase mezi 12.00 – 12.30 hod. nebo od 14.30 do 16.30 hod. Děti v povinném roku předškolního vzdělávání mají povinou docházku v dopoledním programu v rozsahu 4 hodin tj. 8.00 – 12.00 hod.
Zákonný zástupce nebo pověřená osoba jsou povinni předat dítě učitelce, teprve poté mohou opustit mateřskou školu. K předávání i vyzvedávání mohou zákonní zástupci pověřit jinou osobu. Tuto osobu uvedou v evidenčním listu dítěte, případně vyplní formulář o předávání, který je dostupný u učitelky.
Snažíme se zachovávat vyvážený poměr spontánních a řízených činností. Dětem je umožněno, že mohou hru dokončit, přerušit a vrátit se k ní opět později. V průběhu dne se střídají aktivní a klidové činnosti. Pravidelně jsou zařazovány tělovýchovné chvilky. Činnosti jsou nabízeny v různé úrovni náročnosti, tak aby vyhovovaly věkovým i individuálním zvláštnostem dětí. Učitelka podněcuje děti k vlastní aktivitě, k možnosti experimentovat a pracovat vlastním tempem. Plánování činností vychází z potřeb a zájmů dětí, proto je možné se některému vzdělávacímu bloku věnovat déle nebo naopak zařadit téma, které není obsaženo ve školním vzdělávacím programu. Činnosti jsou dle charakteru organizovány jako skupinové, individuální nebo frontální.
Po dohodě se zákonnými zástupci je stanoven rozsah stravování dítě ve škole. Pokud je dítě přítomno ve škole, mělo by se stravovat vždy. Stravování zajišťujeme vlastní školní jídelnou.
Všechny děti mají možnost se účastnit akcí pořádaných školou, jako jsou školní výlety, divadelní představení, tvořivé dílničky, masopustní průvod a další.
Organizace dne
-
6:30 – 8:00
- Příchod dětí do MŠ, předání dítěte pedagogickému pracovníkovi
- Děti se schází ve třídě Koťátek
- Volné a spontánní hry dětí, dle jejich výběru
- Zájmové aktivity, výtvarné činnosti
- Individuální práce s dítětem
- Pitný režim, který je dodržovaný v průběhu celého dne
-
8:00 – 9:00
- Rozdělení dětí do jednotlivýh tříd
- Komunitní kruh (jazykové chvilky, angličtina, říkanky, písničky, rozhovor na určité téma, …)
- Řízené i volné aktivity, námětové hry
- Výtvarné a pracovní činnosti, grafomotorické cvičení
- Pohybové aktivity
- Zájmová a poznávací činnosti
-
9:00 – 9:30
- Hygiena a příprava na svačinu (děti se podílí na přípravě)
- Svačina
-
9:30 – 11:30
- Opakovací chvilky, zájmové hry, poznávací činnosti
- Pobyt venku
-
11:30 – 12:00
- Hygiena a příprava na oběd (spoluúčast dětí při přípravě, ale i úklidu po stolování)
- Oběd
-
12:00 – 14:00
- Příprava na odpočinek
- Čtení pohádky, relaxace
- Odpočinek, klidové aktivity, individuální práce s dětmi s nižší potřebou spánku
-
14:00 – 14:30
- Hygiena a příprava na svačinu
- Svačina
-
14:30 – 16:30
- Spontánní hry, individuální činnost dětí, logopedické chvilky
- Dle počasí pobyt na zahradě MŠ
- Průběžný odchod dětí domů
3.5 Řízení mateřské školy
Pravomoci, povinnosti a kompetence jsou jasně vymezeny v náplních práce, organizačním řádu a směrnicích mateřské školy. Ředitelka zodpovídá za vedení po stránce pedagogické i provozní a zajišťuje chod školy. Vytváří pozitivní prostředí, které je přátelské a otevřené, klade důraz na týmovou spolupráci a důvěru. Ředitelka vyhodnocuje práci všech zaměstnanců, snaží se je pozitivně motivovat a podporovat vzájemnou spolupráci.
Všichni se podílí na dění v mateřské škole a mají dostatek pravomocí a jejich názor je důležitý. Podílí se na vytváření a úpravách školního vzdělávacího programu.
Kontrolní a evaluační činnost mateřské školy posuzuje veškeré stránky chodu školy a výsledky vytváří zpětnou vazbu a závěry pro další práci.
Mateřská škola spolupracuje s rodiči, zřizovatelem, s orgány státní správy a samosprávy, základní školou i dalšími organizacemi v blízkém okolí mateřské školy. Dále navazuje spolupráci s odbornými centry, které jsou zaměřené na výchovné a vzdělávací problémy dětí.
3.6 Personální a pedagogické zajištění
V mateřské škole působí pět pedagogických pracovníků, čtyři na plný a jeden na částečný úvazek. Učitelé mají pedagogické vzdělání, pokud nemají odpovídající vzdělání pro předškolní vzdělávání, průběžně si doplňují odbornou působnost. Aktivně se dále vzdělávají a školí.
Služby pedagogů jsou organizovány tak, aby vždy byla plně zajištěna adekvátní pedagogická péče o děti a překryvy přímé pedagogické práce byly v ideálním rozsahu dvou a půl hodin.
Provozní zaměstnanci jsou zastoupeni třemi pracovníky, jedná se o vedoucí stravování, kuchařku a školnici.
Všichni zaměstnanci se chovají profesionálně a snaží se vytvářet dětem kvalitní a podnět prostředí, kde se děti cítí spokojeně, bezpečně a jistě.
Služby, ke kterým pedagog školy není dostatečně kompetentní, jsou zajišťovány ve spolupráci s příslušnými odborníky (logoped, speciální pedagog, lékaři, školní a poradenská zařízení atd.)
3.7 Spoluúčast rodičů
Spolupráce a kontakt s rodiči je zajišťován (podle charakteru sdělení) denním kontaktem v době předávání dítěte, individuálním rozhovorem učitelky se zákonným zástupcem, na nástěnkách ve vstupních prostorách školy, přes aplikaci Lyfle. Ve vztazích mezi zaměstnanci školy a rodiči panuje vzájemná důvěra, respekt, otevřenost, vstřícnost a ochota spolupracovat.
Učitelé sledují konkrétní potřeby dětí, resp. rodin, snaží se jim porozumět a vyhovět. Mateřská škola se snaží být rodičům partnerem, podporuje rodinnou výchovu a pomáhá rodičům v péči o dítě, poskytuje poradenský servis v otázkách výchovy a vzdělávání předškolního dítěte, pokud o ně rodič projeví zájem.
Rodiče mají možnost se podílet na dění v mateřské škole, účastnit se různých akcí a programů. Projeví-li zájem, mohou se spolupodílet při plánování programu mateřské školy, při řešení vzniklých problému atd.
Zaměstnanci jednají s rodiči taktně, ohleduplně, s vědomím, že pracují s důvěrnými informacemi. Chrání soukromí rodiny a zachovávají mlčenlivost ohledně svěřených informací.
4. Vzdělávání dětí se speciálními potřebami a dětí nadaných
Dítětem se speciálními vzdělávacími potřebami je dítě, které k naplnění svých vzdělávacích možností nebo k uplatnění a užívání svých práv na rovnoprávném základě s ostatními potřebuje poskytnutí podpůrných opatření. Tyto děti mají právo na bezplatné poskytování podpůrných opatření z výčtu uvedeného v §16 školského zákona. Podpůrná opatření realizuje mateřská škola.
Vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí nadaných se řídí dle stanovených pravidel v rámci tvorby, realizaci i vyhodnocení plánu pedagogické podpory (PLPP) a individuálního vzdělávacího plánu (IVP). Plány jsou tvořeny v souladu s vzdělávacími potřebami konkrétního dítěte a požadavky zákonného zástupce.
Ředitelka je zodpovědná za systém péče o dítě se speciálními vzdělávacími potřebami a pověřuje učitelku, která komunikuje s rodiči a má na starosti sestavení PLPP nebo IVP.
Pro děti, které se nacházejí v prvním stupni s přiznaným podpůrným opatřením je ŠVP podkladem pro zpracování PLPP a pro děti s přiznaným podpůrným opatřením od druhého stupně je podkladem pro tvorbu IVP. PLPP zpracovává učitelka samostatně, IVP učitelka zpracovává na základě doporučení ŠPZ.
Plán pedagogické podpory i individuální vzdělávací plán má písemnou podobu a před jeho tvorbou probíhají rozhovory mezi učitelkami s cílem stanovit metody a formy práce s dítětem, způsobů osvojení potřebných dovedností, návyků a postojů. Je stanoven termín přípravy PLPP nebo IVP, učitelka s ním seznámí zákonné zástupce dítěte. Dle individuálních speciálních potřeb dítěte bude škola spolupracovat s dalšími vzdělávacími institucemi.
Podpůrná opatření prvního stupně
V případě, kdy učitelky odhalí u dítěte řadu drobných obtíží, které mají významný dopad na jeho vzdělávání, nastaví 1. stupeň podpůrných opatření.
Ředitelka mateřské školy rozhodne o poskytování podpůrných opatření prvního stupně bez doporučení školského poradenského zařízení i bez informovaného souhlasu zákonného zástupce. Tím však není dotčeno právo zákonného zástupce na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání dítěte. Učitelka vypracuje plán pedagogické podpory, ve kterém bude upravena organizace a hodnocení vzdělávání dítěte včetně úpravy metod a forem práce a projedná jej s ředitelkou.
Plán pedagogické podpory se společně se zákonnými zástupci vyhodnotí. Pokud podpůrná opatření prvního stupně nejsou dostačující, doporučí ředitelka školy využít pomoci školského poradenského zařízení za účelem posouzení speciálních vzdělávacích potřeb dítěte.
Podpůrná opatření druhého až pátého stupně
Pro uplatnění druhého až pátého stupně podpůrných opatření je podmínkou doporučení školského poradenského zařízení společně s informovaným souhlasem zákonného zástupce dítěte. K poskytnutí poradenské pomoci zařízení dojde na základě doporučení ředitelky školy, vlastního uvážení zákonného zástupce nebo OSPOD.
Bezodkladně po obdržení doporučení školského poradenského zařízení a získání informovaného souhlasu zákonného zástupce, zahájí učitelka poskytování podpůrných opatření druhého až pátého stupně.
Podpůrná opatření jsou průběžně vyhodnocována nejméně však jednou ročně, v případě potřeby i častěji. Podpůrná opatření druhého až pátého stupně mohou být ukončena, pokud je z doporučení školského poradenského zařízení zřejmé, že již nejsou potřeba. V takovém případě není potřeba informovaný souhlas zákonného zástupce, s ním se pouze projedná.
Systém péče o děti s přiznanými podpůrnými opatřeními v mateřské škole
Plán pedagogické podpory (PLPP) – první stupeň podpůrných opatření
-
PLPP sestavuje učitelka a má písemnou formu
-
Je provedena úprava metod a forem práce
-
Je zajištěna úprava organizace výchovně vzdělávací činnosti, hodnocení dítěte, jeho motivace a pomůcek
-
Je stanoven termín vyhodnocení PLPP – 3 měsíce
-
V případě, že jsou podpůrná opatření nedostatečná, obrátí se škola na pedagogicko-psychologickou poradnu nebo speciální pedagogické centrum.
Individuální vzdělávací plán (IVP) – od druhého stupně podpůrných opatření
-
IVP je vypracován na doporučení školského poradenského zařízení a s informovaným souhlasem zákonných zástupců
-
Sestavují ho učitelky a má písemnou formu
-
Zpracovává se nejdéle do jednoho měsíce od obdržení doporučení školského poradenského zařízení
-
Součástí IVP jsou termíny vyhodnocení, které musí být realizovány podle předpisu
-
Může být upravován a doplňován v průběhu roku
-
Na základě doporučení školského poradenského zařízení je možné také využít asistenta pedagoga
Vzdělávání nadaných dětí
Pokud se u dětí projeví v některé nebo více oblastech výjimečné nadání, snažíme se dále toto nadaní rozvíjet, rodičům dítěte doporučíme vyšetření ve školském poradenském zařízení. Do doby, než proběhne vyšetření a obdržíme doporučení školského poradenského zařízení podporujeme všechny projevy a známky nadání. Dětem, které tyto známky projevují, věnujeme zvýšenou pozornost zaměřenou na to, aby se projevy nadání v rozmanitých oblastech smysluplně uplatnily a s ohledem na individuální možnosti dětí dále rozvíjeli.
Pokud se jedná o velmi výrazné projevy nadání mateřská škola je povinná zajistit realizaci všech stanovených podpůrných opatření pro podporu nadání podle individuálních vzdělávacích potřeb dětí v rozsahu prvního až čtvrtého stupně.
5. Vzdělávání dětí od dvou do tří let
Uvědomujeme si specifika, které souvisí s dosahovanou úrovní ve všech oblastech vývoje dítěte. Dvouleté dítě se projevuje velkou touhou po poznání, experimentuje, objevuje. Poznává svět všemi smysly. Bývá silně egocentrické, vymezuje se vůči ostatním, osamostatňuje se, je méně obratné, neorientuje se v čase a prostoru. Rozdíly v jednotlivých oblastech vývoje dětí tohoto věku jsou velmi výrazné. Dítě v tomto věku je silněji vázané na dospělou osobu, proto je nutné navázat užší spolupráci s rodinu již při přijetí dítěte do mateřské školy. Dohodnout se na nastavení vhodné adaptace – přiměřenosti doby pobytu v mateřské škole, stravování, upozornit na vyšší náchylnost k nemocem, pravidelný režim pro pocit bezpečí (pravidla a řád).
Je nutné volit přiměřené metody a formy vzdělávání s ohledem na bezpečnost a možnosti každého dítěte, volit přiměřené činnosti a vzdělávací cíle se zapojením všech smyslů. Děti v tomto věkovém období často vyžadují opakování činností, zpravidla udrží pozornost na velmi krátkou dobu, potřebují pravidelné rituály, ponechání co největšího prostoru pro volné hry a pohybové aktivity.
Pedagog zastává velmi významnou pozici, stává se zástupcem rodiče, jistotou a oporou dítěte v běžném dění i v budování vztahů s vrstevníky.
Hračky a pomůcky, které ohrožují bezpečnost dítěte této věkové skupiny jsou ve třídě dostatečně zabezpečeny či znepřístupněny.
6. Organizace vzdělávání
Mateřská škola má dvě třídy, které mohou být dohromady naplněny do maximálního počtu 28 dětí ve věku zpravidla 3-6 let, případně děti s odkladem školní docházky nebo pokud není naplněna kapacita může být přijato i dítě dvouleté.
Děti jsou do mateřské školy přijímány na základě Žádosti o přijetí v přijímacím řízení (zápisu) v období od 2. do 16. května, přesný termín je stanoven ředitelkou po dohodě se zřizovatelem.
Rodiče vyplní přihlášku, součástí je i potvrzení od lékaře, poté jí doručí vedení školy. O přijetí dítěte rozhoduje ředitelka v přijímacím řízení podle předem stanovených kritérií, která jsou zveřejněna na webových stránkách školy.
Individuální vzdělávání
Individuální vzdělávání, je způsob vzdělávání, které se uskutečňuje bez pravidelné denní docházky dítěte do MŠ.
-
Zákonný zástupce dítěte, které bude plnit povinnost předškolního vzdělávání individuálním vzděláváním dítěte (převážnou část roku), je povinen oznámit tuto skutečnost řediteli spádové MŠ nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku, kterým začíná povinnost předškolního vzdělávání dítěte (viz. formulář Oznámení o individuálním vzdělávání).
-
Individuální vzdělávání může být zahájeno i během školního roku (od doručení Oznámení o individuálním vzdělávání).
-
Ředitel školy doporučí zákonnému zástupci vzdělávací oblasti, v nichž má být dítě vzděláváno (podle Školního vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání)
-
Stanoví termín (v měsíci listopadu) k ověření úrovně dosahování očekávaných výstupů z jednotlivých vzdělávacích oblastí. Zároveň stanoví i náhradní termín pro ověření (v prosinci). Zákonný zástupce dítěte je povinen zajistit účast dítěte na ověřování úrovně vzdělávání. Pokud rodič účast dítěte k ověření nezajistí, ukončí ředitel MŠ individuální vzdělávání dítěte. Dítě pak musí neprodleně zahájit docházku do MŠ.
-
Individuální vzdělávání dítěte může ukončit i zákonný zástupce na základě žádosti o pravidelnou denní docházku do MŠ.
-
Výdaje spojené s individuálním vzděláváním dítěte hradí zákonný zástupce dítěte, s výjimkou speciálních kompenzačních pomůcek.
7. Charakteristika školního vzdělávacího programu
Školní vzdělávací program naší mateřské školy Rok v mateřské škole a na vesnici, byl vytvářen tak, aby byl v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání a plnil tak jednotlivé rámcové cíle a klíčové kompetence. Je zpracován do integrovaných bloků, které jsou volnou nabídkou pro pedagogy. Záleží na učitelce i kolektivu ve třídě, kolik času jednotlivým tématům věnují, jakou formu vzdělávání zvolí pro jeho naplnění. Bloky mohou být doplněné i o další témata, která vyplývají ze zájmů dětí. Bloky bývají dále rozpracované do týdenních tematických celků (mohou trvat i déle), které na sebe navazují, někdy se prolínají, váží se k jednotlivým ročním období, k životu na vesnici apod. Mají přirozeně skloubit základní požadavky na předškolní vzdělávání, vyváženým poměrem spontánních a řízených činností. Jelikož hra je důležitou učební metodou, snažíme se tedy o to, aby veškeré činnosti obsahovaly prvky hry a tvořivosti. Programem se prolíná pět vzdělávacích oblastí – biologická, psychologická, interpersonální, socio – kulturní a enviromentální
Rámcové cíle předškolního vzdělávání
Mateřská škola má doplňovat a podporovat rodinnou výchovu, úzce s rodiči spolupracovat a společně dítě rozvíjet jak po stránce fyzické, psychické a sociální. Při činnostech zohledňovat individuální i věkové zvláštnosti dětí. Vytvářet jim dostatek podnětů během každodenních činností (prožitkové učení), díky kterým se děti učí a poznávají. Vést je tak, aby na konci předškolního vzdělávání bylo dítě harmonickou a samostatnou osobností, která bude připravená pro život a další vzdělávání.
-
Rozvíjení dítěte, jeho učení a poznání
-
Osvojení základů hodnot, na nichž je založena naše společnost
-
Získání osobní samostatnosti a schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí
Klíčové kompetence
Jsou definovány jako soubory předpokládaných vědomostí, dovedností, schopností, postojů a hodnot, které jsou důležité pro osobní rozvoj a uplatnění každého dítěte. Osvojování těchto kompetencí je dlouhodobý a složitý proces, který sice začíná v předškolním vzdělávání, ale pokračuje i během základního a středního vzdělávání a postupně se dotváří v dalším průběhu života. Pokud jsou během předškolního vzdělávání dobře a dostatečně položeny základy klíčových kompetencí, mohou být příslibem pro další příznivý rozvoj a vzdělávání dítěte.
-
Vést děti ke zdravému životnímu stylu, být pohybově a tělesně zdatní
-
Být citlivý a ohleduplný k druhým
-
Rozvíjet u dítěte samostatnost v běžných denních situacích
-
Klade otázky a hledá na ně odpovědi, snaží se porozumět věcem, jevům a dějům kolem sebe
-
Raduje se z toho, co samo dokázalo
-
Učí se spontánně i vědomě, soustředí se na činnost, dokončí práci, dovede postupovat podle instrukcí
-
Odhaduje své síly, hodnotí své pokroky i pokroky druhých
-
Všímá si problémů a dění ve svém okolí
-
Užívá početních představ. Číselných a matematických pojmů
-
Rozlišovat, která řešení jsou funkční (vedou k cíli)
-
Nebojí se chybovat, pokud nachází ocenění nejen při úspěchu, ale pokud je oceněna i snaha
-
Ovládá řeč, vyjadřuje a sděluje své prožitky, pocity, nálady; vede smysluplný dialog
-
Komunikuje bez zábran a ostychu s ostatními dětmi i s dospělými
-
Ovládá dovednosti předcházející čtení a psaní
-
Využívá informativní a komunikativní prostředky (knížky, encyklopedie, telefon, …)
-
Ví, že se lidé dorozumívají i jinými jazyky a že je možné se je učit
-
Dokáže se prosadit, ale i podřídit se ve skupině
-
Dodržuje dohodnutá pravidla, přizpůsobuje se jim, spolupodílí se na společných rozhodnutích
-
Chápe, že lidé jsou různí a umí tolerovat jejich odlišnosti
-
Dokáže rozpoznat své silné a slabé stránky
-
Váží si práce a úsilí druhých, zajímá se o druhé a o dění kolem sebe
-
Spoluvytváří pravidla společného soužití mezi vrstevníky, chápe, že může o tom, co udělá rozhodovat svobodně, ale že za svá rozhodnutí nese zodpovědnost
8. Vzdělávací obsah
PODZIM
Popis bloku:
Obsahem tohoto bloku jsou zážitky z prázdnin, uvítání a seznamování s novými dětmi ve školce, shledání dětí po prázdninách. Seznamování s režimem a pravidly mateřské školy. Poznávání okolí naší mateřské školy. Seznámení s dopravní výchovou, jak se pohybujeme v provozu. Vytvářet vztah k místu a prostředí kde žiji. Vytváření dobrých a kamarádských vztahů v naší škole. Sledujeme, k jakým změnám dochází v přírodě, jak se mění počasí na podzim, co se děje s přírodou, jak se mění krajina kolem nás, rozlišování živé a neživé přírody. Jaké práce čekají na zahradě, v sadu. Pozorování volně žijících zvířat, ptáků a hmyzu.
Tematické celky:
-
Hurá do školky
-
Moje prázdniny
-
Kdo jsem a kde bydlím
-
Moje rodina
-
Já a moji kamarádi
-
Moje město, moje vesnice
-
Červená! Pozor, stůj!
-
Na silnici
-
Kouzlo podzimu
-
Barvy podzimu
-
Počasí; Změny počasí
-
Podzimní les; Pátrání v lese
-
Oříšek; Podzimní plody; Houby
-
V sadu – ovoce
-
Na zahradě – zelenina
-
Dýňobraní
-
Drak
-
Kdo se skrývá pod listím; Ježek; Zvířátka se připravují na zimu
Vzdělávací činnosti
-
Činnosti, které jsou zaměřené na sebeobsluhu, stolování, osobní hygienu, oblékání, úklid atd.
-
Aktivity, které napomáhají dítěti v adaptaci v kolektivu a prostředí MŠ, které je vedou k navazování kontaktů mezi sebou navzájem, seznámení a nastavení denního řádu MŠ
-
Cvičení, která vedou k sebekontrole, sebeovládání, k projevování citů; činnosti, které dítě rozvíjí v tom, aby bylo schopné říct, co se mu líbí a co ne, ….
-
Společná tvorba pravidel naší třídy, která budou jednoduchá, jasná a smysluplná
-
Aktivity a hry, které podporují vzájemné sbližování dětí, které je vedou k vzájemné ohleduplnosti, ochotě podělit se o hračky, k vzájemné pomoci
-
Společné rozhovory (komunitní kruh), diskuze, ale i individuální rozhovory s dětmi, vyprávění příběhů, zážitků
-
Artikulační cvičení, řečové a sluchové hádanky
-
Hudební činnosti
-
Tělovýchovné chvilky, činnosti a cviky protahovací, uvolňovací, relaxační, dechové, vyrovnávací; lokomoční činnosti – chůze, běh, poskoky, změny poloh a pohybů těla
-
Smyslové hry zaměřené na postřeh, vnímání, zrakové i sluchové, cvičení na nácvik koncentrace, rozvíjet představivost a fantazii, psychomotorické hry, hry s barvami (zjišťování úrovně znalosti barev, rozvíjení znalostí) …
-
Námětové hry, při kterých si děti osvojují různé sociální role: Rodina, Na domácnost, Na řidiče, …
-
Činnosti, které děti učí a rozvíjí v manipulaci s předměty, hračkami, pomůckami, náčiním, nástroji, materiály, se kterými se dítě běžně setkává v MŠ, ale i v domácnosti. (jak s nimi má bezpečně zacházet, jak se chováme k hračkám)
-
Činnosti, při kterých se děti učí porozumět slyšenému slovu-poslech čtených, vyprávěných pohádek; audio nahrávky pohádek, příběhů a písniček; sledování divadelních představení
-
Nácvik básniček a říkadel, která napomáhají k rozvoji řeči, tréninku mluvidel, …
-
Aktivity, které dítěti pomáhají získat sebedůvěru k verbální i neverbální komunikaci s učitelkou, s ostatními dětmi a dospělými
-
Každodenní setkávání s pozitivními vzory vztahů a chování, ať již v kolektivu MŠ, tak i při vycházkách apod.
-
Činnosti, které jsou vždy přizpůsobovány věku a schopnostem dítěte, kde je jasně nastavený cíl, požadované výsledky a dítě v nich může být úspěšné
-
Činnosti, během kterých můžeme zjistit v jakém sociálním prostředí dítě vyrůstá, co ho ovlivňuje (rodina, MŠ, kroužky, …)
-
Aktivity, které děti učí, jak můžeme pomoct životnímu prostředí, ale také jak člověk přírodě škodí.
-
Aktivity, při kterých se děti učí o bezpečnosti silničního provozu, jak se v provozu pohybovat
-
Výlety do okolí – učí se orientovat v obci a okolí MŠ; pozorování okolní přírody
-
Činnosti ve dvojicích, skupinové a společné hry, které jsou různorodé
-
Činnosti, během kterých se děti cítí v pohodě, vyvolávají v nich radost a veselí
-
Pozorování běžných jevů, činností, objektů, … Pojmenování jejich základních vlastností atd.
-
Hry podporující rozvoj hudebních, výtvarných, dramatických, tanečních dovedností – rozvíjení fantazie a tvořivosti
-
Relaxační a odpočinkové činnosti, díky kterým vytváříme zdravou atmosféru a pohodu prostředí
Kompetence, které by dítě mělo získat:
-
Zvládnout sebeobsluhu a základní hygienické návyky-osobní hygiena, stolování, sám se najíst a napít, oblékat se, obouvat, udržovat pořádek…; adaptovat se v prostředí MŠ, začlenit se mezi své vrstevníky
-
Zvládnout se odloučit od rodiče či blízké osoby-komunikovat a spolupracovat i v době jejich nepřítomnosti
-
Nastavení základních norem chování – umět pozdravit, rozloučit se, poprosit, poděkovat atd.
-
Umět se domluvit verbální i neverbální komunikací; uplatnit své potřeby, ale také respektovat potřeby druhých
-
Zvládat jednoduchou obsluhu a pracovní úkony (úklid hraček, pomůcek, udržovat pořádek apod.)
-
Porozumět slyšenému slovu-porozumět příběhu a jeho hlavní myšlence, zopakovat děj příběhu, soustředit se na poslech
-
Respektovat nastavená pravidla, rozumí jejich smyslu, vyjádřit souhlas a nesouhlas
-
Nebát se projevit radost a další pocity
-
Umět říct, co mám a nemám rád, své nálady
-
Chuť k dalšímu vzdělávání
-
Soustředěně poslouchá příběh, hudbu a další; projevuje zájem o knížky
-
Komunikovat v běžných činnostech s dětmi a dospělými, umět a nebát se navázat kontakt s učitelkou – překonat stud, nebát se komunikovat, vzájemný respekt, …
-
Navázání a udržování vztahu s ostatními dětmi a vytváření přátelství
-
Rozpoznat a pojmenovat většinu věcí, které ho obklopují
-
Prožívat radost, když je úspěšné
-
Uvědomovat si, že za své chování nese důsledky
-
Bránit se projevům násilí, ubližování, nespravedlnosti, … ví, že takové jednání se nevyplácí, uvědomuje si svá práva
-
Poznává a rozlišuje různé společenské role
-
Zvládá základní pohybové dovednosti a orientaci v prostoru
-
Vnímá a rozlišuje pomocí svých smyslů
-
Rozlišuje některé symboly a piktogramy, jako jsou dopravní značky, jeho značka v MŠ, označení WC a další
-
Zvládá se zpaměti naučit básničku, říkanku, krátký text, písničku, ….
-
Dodržuje pravidla her a činností, hrát fér
ZIMA
Popis bloku:
Motivací pro tento blok jsou přípravy na Vánoce, těšíme se a chystáme se na příchod Ježíška. Na adventním kalendáři odpočítáváme, kolik času zbývá do Štědrého dne. Společně připravujeme a zdobíme školku, seznamujeme s vánočními zvyky a tradicemi u nás i jinde ve světě. Očekáváme návštěvu Mikuláše. Učíme se, posloucháme a zpíváme vánoční koledy a říkanky. Nacvičujeme na vánoční besídku. Vyrábíme vánoční přání pro rodinu, přátele, sponzory, …
Dále pozorujeme, jaké změny se odehrávají v přírodě, co se děje se zvířaty v zimě. Jak můžeme pomoct volně žijícím zvířátkům a ptáčkům my. Jak se oblékáme, dbáme na své zdraví, poznáváme svoje tělo, učíme se používat smysly, sportujeme v zimě, hry a pokusy se sněhem. Seznamuje děti s tím, co je masopust, připravujeme masky.
Tematické celky:
-
Začíná Advent
-
Čert a Mikuláš
-
Betlém
-
Vánoční tradice a obyčeje
-
Těšíme se na Vánoce
-
Jak maluje paní Zima
-
Zimní radovánky
-
Sněhulák
-
Zimní počasí, zimní oblečení
-
Ptáčci v zimě
-
Naše zdraví
-
Moje tělo
-
Zvířátka v zimě
-
Z pohádky do pohádky
-
Masopust; Karneval
-
Bezpečnost na silnici
Vzdělávací činnosti
-
Činnosti, při kterých děti rozlišují zvuky, vůně, chutě, barvy a tvary
-
Aktivity, které rozvíjejí jemnou motoriku (koordinace ruky a oka)
-
Činnosti zaměřené na poznávání lidského těla a jeho částí, péče o tělo a vlastní zdraví, mít povědomí o těle a jeho vývoji
-
Tvůrčí činnosti, dramatizace, příprava besídky a společných oslav, zábav
-
Činnosti, které podporují tvořivost dětí – výroba dárečků, přáníček, …
-
Rozvíjení schopnosti sebeovládání – zklidnit se, ztlumit vztek, …
-
Dramatické, hudební, taneční, pohybové, recitační činnosti, hraní rolí, které podporují a rozvíjejí tvořivost i estetické vnímání
-
Námětové činnosti a hry
-
Aktivity, které podporují uvědomování si vztahů mezi lidmi (kamarádství, přátelství, úcta ke stáří, …)
-
Tělovýchovné chvilky, pohybové hry, hry a pohybové aktivity na i se sněhem (jak se pohybovat na sněhu a ledu)
-
Aktivity, díky kterým děti získávají povědomí o významu péče o zdraví, o významu aktivního pohybu a zdravé výživy
-
Zpěv s doprovodem klavíru a jiných hudebních nástrojů, recitace, přednes
-
Čtení příběhů a pohádek
-
Činnosti, při kterých se děti učí o vánočních zvycích a tradicích
-
Hry a aktivity, u kterých děti rozlišují dobro a zlo (co je správné a co ne, dobré a zlé vlastnosti lidí, …)
-
Hry na cvičení paměti
-
Nácvik grafického napodobování číslic, písmen tvarů
-
Pozorování změn v přírodě, v okolí, ve školce
-
Aktivity, které podněcují činorodost, podnikavost, pracovitost
-
Účast na akcích pořádajících se v obci (např. rozsvěcení vánočního stromečku)
-
Cvičení na rozvoj grafomotoriky
Kompetence, které by děti měly získat:
-
Zvládá koordinaci ruky a oka, umí zacházet s předměty denní potřeby, náčiním, výtvarným materiálem a pomůckami
-
Těší se z hezkých a příjemných zážitků
-
Rozlišuje tvary, barvu, …
-
Poznat některá písmena, číslice
-
Poznat napsané své jméno
-
Všímá si změn a dění ve svém okolí
-
Chová se zdvořile, s úctou a bez předsudků k ostatním
-
Zvládá běžné činnosti a situace, které se opakují, ať již doma nebo v MŠ
-
Umí odmítnout
-
Napodobuje modely chování, které vidí ve svém okolí
-
Všímá si dění i problémů ve svém okolí
-
Dokáže rozpoznat své silné a slabé stránky
-
Dbá na osobní zdraví i bezpečí svoje i druhých
-
Chová se obezřetně při setkání s neznámými lidmi (dětmi i dospělými)
-
Dětským způsobem projevuje, co cítí, snaží se ovládat své afektivní chování
-
Přijímá pozitivní hodnocení a ocenění i svůj případný neúspěch a vyrovná se s ním
-
Uvědomuje si své silné a slabé stránky, své hranice a limity
-
Zvládá zorganizovat hru
-
Umí pojmenovat části těla, některé orgány – získává povědomí o těle a jeho zdraví, osvojuje si poznatky a dovednosti, které jsou důležité k podpoře zdraví, bezpečnosti, osobní pohody
-
Rozlišuje, co mu prospívá nebo naopak škodí našemu zdraví
-
Uvědomuje si nebezpečí, se kterými se může setkat ve svém okolí
-
Naučit se nazpaměť krátké texty, vědomě si je zapamatovat a vybavit
JARO
Popis bloku:
Motivací jsou opět změny v přírodě, které jsou spojeny s příchodem jara. Pozorujeme, jak se příroda probouzí k životu po zimě-tání ledu, pučení stromů, hledáme první jarní kytičky oznamující příchod jara, loučíme se zimou. Pozorujeme a učíme se o zvířátkách a jejich mláďatech. Chystáme se na Velikonoce – velikonoční zvyky, oslava Velikonoc. Chystáme si zahrádku a sazeničky, které budeme společně pěstovat. Pálíme čarodějnice a připravujeme se na oslavu svátku matek – chystáme pásmo a tvoříme pro maminky.
Tematické celky:
-
Vynášení zimy
-
Velikonoce
-
Mláďata
-
Na louce
-
Čarodějnice
-
Moje rodina
-
Svátek matek
-
Sluníčko probouzí přírodu
-
Jaro je tu
-
Jaro na zahradě
-
Den Země
-
Hmyz; Včely; Mravenci
-
U rybníka; Na potoce
-
Semafor
-
Moje oblíbená knížka / Březen – měsíc knihy
-
Kdo co dělá
-
Jaro dělá pokusy
-
Jarní kvítí
-
Příroda, mocná čarodějka
-
Planeta Země; Den Země
-
Třídíme odpad
Vzdělávací činnost
-
Činnosti a cviky zaměřené na rozvoj zdraví, správné držení těla
-
Vyřizování zpráv a vzkazů
-
Komentování a vyprávění vlastních zážitků a aktivit; toho, co slyšelo nebo shlédlo
-
Seznámení s různými literárními prostředky (noviny, časopisy, knihy), vytváření kladného vztahu ke knížkám, podporovat zájem o ně
-
Hry a praktické úkony procvičování orientace v prostoru i na rovině, překonávání jednoduchých překážek, pohybové hry
-
Aktivity, které rozvíjí řečové schopnosti dětí – tvoření rýmu, vymýšlet jednoduchá synonyma, …
-
Upevňování pravidel chování k druhému – k člověku (v rodině, členové rodiny a vztahy mezi nimi, v MŠ) i ke zvířatům (rodina ve světě zvířat, naše chování k zvířecím mláďatům i dospělým
-
Námětové hry např. Na maminku, Práce v dílně
-
Činnosti, u kterých upevňujeme znalosti o místě, prostředí a tradicích, v kterém děti žijí a pohybují se
-
Hry a činnosti, které uvádějí děti do světa lidí – jejich občanského života a práce, společná setkání s lidmi z okolí a zástupci různých profesí, řemesel (hasiči, policie, myslivci, zaměstnanci úřadu, …) a s různými pracovními činnostmi a předměty
-
Pozorování a poznávání změn v přírodě, v podnebí, ročním období, …
-
Pohybové a hudební činnosti
-
Práce s literárními texty, s obrazovým materiálem, využívání encyklopedií a dalších medií
-
Nácvik pásma pro maminky
-
Tvořivé činnosti – výroba masek na karneval nebo masopust
-
Práce s obrazovými materiály (př. správné pořadí, co bylo nejdříve, ...)
-
Pěstitelské práce a činnosti zaměřené na ochranu životního prostředí a péči o okolní prostředí, zájem o přírodu
-
Činnosti, kterými děti získávají elementární znalosti o širším přírodním a technickém prostředí, o jejich rozmanitosti a vývoji
-
Hry a aktivity s dopravní tématikou
-
Pozorování ekosystémů (louka, les, rybník, …), životního prostředí a životních podmínek
-
Hry a aktivity s ekologickou tématikou
-
Činnosti na zlepšení pohyblivosti ruky a průprava správného úchopu psací potřeby
-
Sledování filmových a divadelních pohádek a příběhů
-
Tělovýchovné chvilky – překonávání překážek, házení a chytání míče, cvičení s náčiním
-
Zacházení s drobnými nástroji, jednoduchými hudebními nástroji, se sportovním nářadím a náčiním
-
Setkávání s literárním, dramatickým, výtvarným a hudebním uměním mimo mateřskou školu, návštěvy kulturních akcí, divadla a dalších akcí, které jsou zajímavé pro předškolní dítě
-
Ekologicky motivované herní aktivity (ekohry)
Kompetence, které by děti měly získat:
-
Správné držení těla
-
Dítě by mělo umět napodobit jednoduchý pohyb a přizpůsobit se pokynům
-
Umět používat své smysly, záměrně pozorovat, cvičit postřeh, všímat si věcí okolo, co se změnilo atd.
-
Částečně se orientovat v čase, chápat elementární časové pojmy (dnes, včera, zítra, ráno, večer, na jaře, v létě atd.)
-
Soustředit se na činnost a její dokončení
-
Vytvořit jednoduchý rým
-
Umět formulovat otázky, odpovídat, vést rozhovor (umět naslouchat, počkat až druhý domluví, …)
-
Domluvit se slovy i gesty
-
Vnímá, co si druhý přeje, vycházet mu vstříc, chovat se ohleduplně
-
Zachycovat skutečnosti ze svého okolí a vyjadřovat své představy pomocí různých výtvarných technik a dovedností
-
Vyjadřovat se pohybově a hudebně (vokálně i instrumentálně)
-
Chápat prostorové pojmy – vpravo, vlevo, dole, nahoře, nad, pod, u, vedle, ….
-
Uvědomovat si, v jakém žijeme prostředí a že svým chováním se na něm podílím a že je můžu ovlivnit
-
Být citlivé ve vztahu k přírodě, živým bytostem i k věcem
-
Prakticky užívá technické přístroje, hračky a další předměty a pomůcky
-
Vnímat, že svět má svůj řád, že je rozmanitý a pozoruhodný, pestrý atd.
-
Mít povědomí o významu životního prostředí (přírody i společnosti) pro člověka, uvědomovat si, že našim chováním ovlivňujeme vlastní zdraví i životní prostředí
-
Pomáhat pečovat o životní prostředí, starat se o rostliny, třídit odpad, chránit přírodu ve svém okolí atd.
-
Porozumět, že změny jsou přirozené a samozřejmé (vše okolo se mění, vyvíjí, pohybuje a proměňuje), umět se přizpůsobit změnám doma i v mateřské škole
-
Projevovat zájem o knížky
-
Sledovat očima zleva doprava
LÉTO
Popis bloku:
Připravujeme se s dětmi na školní výlet, společně oslavujeme den dětí. Opět sledujeme, jaké změny nastaly v přírodě. Chystáme se na prázdniny a rozloučení s předškoláky. Povídáme se o cizích krajích a národnostech, poznávání cizích kultur. Zaměřujeme se na bezpečnost, aby děti na sebe i o prázdninách byli opatrné a dávali pozor.
Tematické celky:
-
Den dětí
-
Cizí kraje
-
Hurá léto!
-
Neuvěřitelná zvířata
-
Slunce, země, voda, vzduch
-
Hry s vodou
-
Moje tělo
-
Cestování; Kam se těším o prázdninách
-
Pojedeme na výlet
-
Všichni na jedné lodi
-
Rozloučení s předškoláky
Vzdělávací činnost
-
Tematické projekty, při kterých spolupracujeme např. se zájmovými složkami v obci (dobrovolní hasiči, myslivci, …)
-
Činnosti směřující k prevenci úrazu
-
Společenské hry
-
Výlety do okolí
-
Rozvoj rytmického cítění
-
Enviromentální výchova; společné obhospodařování naší školní zahrádky
-
Námětové hry (např. na školu) a další hry, které jsou zaměřené na rozlišování různých sociálních rolí (učitelka, žák, rodič, dítě, …)
-
Rytmické hry, hry se slovy
-
Prohlížení knížek a rozvoj zájmů zájmu o psanou podobu jazyka
-
Povídání a komentování zážitků, aktivit, …
-
Činnosti, u kterých děti získávají povědomí o některých způsobech ochrany osobního zdraví a bezpečí a o tom, kde hledat v případě potřeby pomoc (kam se obrátit, koho přivolat, jakým způsobem apod.)
-
Společná setkávání, povídání, sdílení a aktivní naslouchání druhému
-
Aktivity zaměřené k získání praktické orientace v obci
-
Různorodé společenské hry a skupinové aktivity
-
Činnosti, u kterých se zaměřujeme na prevenci úrazu (při hrách, pohybových činnostech, v dopravních situacích, při setkání s cizími lidmi), k prevenci nemoci nebo nezdravých návyků
-
Běžné každodenní setkávání s pozitivními vzory vztahů a chování
-
Sledování událostí v obci a blízkém okolí, účast na akcích, které jsou pro dítě zajímavé
-
Kognitivní činnosti (kladení otázek a hledání odpovědí, diskuze nad problémem, vyprávění)
-
Praktické činnosti, na jejichž základě se dítě seznamuje s různými přírodními i umělými látkami a matriály ve svém okolí a jejichž prostřednictvím získává zkušenosti s jejich vlastnostmi (praktické pokusy, zkoumání, manipulace s různými materiály a surovinami)
-
Kooperativní činnosti ve dvojících a skupinkách
-
Hry a situace, kde se dítě učí chránit své soukromí a bezpečí své i druhých
-
Četba, vyprávění i poslech pohádek a příběhů s etickým obsahem a poučením
-
Řešení myšlenkových a praktických problémů, hledání různých možností a variant
-
Konkrétní operace s materiálem – třídění, řazení, uspořádání, porovnávání atd.
-
Činnosti, při kterých se děti seznamují s elementárními číselnými a matematickými pojmy a jejich symbolikou (číselná řada, geometrické tvary, množství atd.)
Kompetence, které by děti měly získat:
-
Zachovávat správné držení těla
-
Koordinovat lokomoci a další polohy a pohyby těla
-
Ovládat dechové svalstvo, sladit pohyb se zpěvem
-
Vnímat a rozlišovat pomocí všech smyslů (rozlišovat zvuky a tóny, rozlišovat tvary předmětů, rozlišovat vůně a chutě
-
Vytvoření povědomí o mezilidských morálních hodnotách
-
Chovat se zdvořile, přistupovat k druhým lidem, k dospělým i dětem, bez předsudků a s úctou, vážit si jejich práce a úsilí
-
Porozumět běžným projevům, kterými vyjadřujeme své emoce a nálady
-
Odmítnout komunikaci, která je mu nepříjemná
-
Bránit se projevům násilí, ubližovaní, ponižování atd.
-
Chovat se a jednat na základě vlastních pohnutek a zároveň s ohledem na druhé
-
Těšit se z hezkých a příjemných zážitků, z přírodních i kulturních krás i setkávání se s uměním
-
Přemýšlet a vést jednoduché úvahy, vyjádřit to, o čem přemýšlí a uvažuje
-
Chápat základní číselné a matematické pojmy
-
Řešit problémy, úkoly a situace, myslet kreativně, předkládat své nápady
-
Popsat situaci (skutečnost i podle obrázku)
-
Chápat slovní vtip a humor
-
Sluchově rozlišovat začáteční a koncové slabiky a hlásky ve slovech
-
Nalézat nová řešení nebo alternativní k běžným
-
Mít povědomí o některých způsobech ochrany osobního zdraví a bezpečí, kde v případě potřeby hledat pomoc (kam se obrátit, koho přivolat, jakým způsobem, …)
-
Mělo by umět rozlišovat co prospívá a co škodí jeho zdraví, jak se chovat v pro něj známých situacích, aby neohrožovalo svoje bezpečí, zdraví a pohodu ostatních
9. Evaluační činnost
Hodnocení je důležitá část pedagogické práce. Cílem a smyslem evaluace je průběžné vyhodnocování vzdělávání a jeho výsledků, podmínek mateřské školy, hledání silných a slabých stránek. Jedná se o zpětnou vazbu, která vede k rozvoji a zkvalitnění další práce, image školy.
Sledujeme:
-
Naplňování cílů školního programu
-
Průběh vzdělávání
-
Kvalitu podmínek vzdělávání a práce pedagogů
-
Způsob zpracování a realizace obsahu vzdělání
-
Výsledky vzdělávání
Evaluace probíhá na několika úrovních:
Na úrovni školního programu hodnotíme především:
-
Podmínky
-
Cíle a záměry ŠVP
-
Práci pedagogů
Na úrovni třídy většinou pedagog provádí:
-
Evaluaci integrovaných bloků
-
Hodnocení třídy
-
Hodnocení jednotlivých dětí
-
Hodnocení sebe sama – sebereflexe
Pedagog je v rámci školy hodnocen ředitelkou mateřské školy.
Všechny evaluační činnosti se vzájemně doplňují, prolínají a ovlivňují. Společně tak vytvářejí vnitřně propojený systém, díky kterému škola získává smysluplnou zpětnou vazbu.
K evaluaci využíváme různé metody, jako je pozorování, rozhovor, diskuze, rozbor herních aktivit dětí, rozbor procesu učení, rozbor prací dítěte (např. kresba), hospitace, porady a další.
10. Povinnosti učitelky mateřské školy
Učitelka mateřské školy odpovídá za to, že:
-
školní (třídní) vzdělávací program, který zpracovává, je v souladu s požadavky RVP PV;
-
program pedagogických činností je cílevědomý a je plánován;
-
je pravidelně sledován průběh předškolního vzdělávání a jsou hodnoceny jeho podmínky i výsledky.
Učitelka mateřské školy vykonává tyto odborné činnosti:
-
analyzuje věkové a individuální potřeby dětí a v rozsahu těchto potřeb zajišťuje profesionální péči o děti, jejich výchovu i vzdělávání;
-
realizuje individuální i skupinové vzdělávací činnosti směřující cílevědomě k rozvoji dětí, rozšiřování jejich kompetencí (schopností, dovedností, poznatků, postojů);
-
samostatně projektuje výchovné a vzdělávací činnosti, provádí je, hledá vhodné strategie a metody pro individualizované vzdělávání dětí;
-
využívá oborové metodiky a uplatňuje didaktické prvky odpovídající věku a individualitě dětí;
-
projektuje (plánuje) a provádí individuální výchovně vzdělávací činnosti s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami;
-
provádí evaluační činnosti – sleduje a posuzuje účinnost vzdělávacího programu, kontroluje a hodnotí výsledky své práce, monitoruje, kontroluje a hodnotí podmínky vzdělávání;
-
provádí pedagogickou diagnostiku, sleduje a hodnotí individuální pokroky dětí v jejich rozvoji a učení, výsledky evaluace samostatně uplatňuje v projektování (plánování) i v procesu vzdělávání;
-
odborně vede další zaměstnance mateřské školy, kteří se podílejí na péči, výchově a vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními;
-
provádí poradenské činnosti pro rodiče ve věcech výchovy a vzdělávání jejich dětí v rozsahu odpovídajícím pedagogickým kompetencím učitele a možnostem mateřské školy;
-
analyzuje vlastní vzdělávací potřeby a naplňuje je sebevzdělávacími činnostmi;
-
eviduje názory, přání a potřeby partnerů ve vzdělávání (rodičů, spolupracovníků, základní školy, obce) a na získané podněty reaguje.
Učitelka mateřské školy vede vzdělávání tak, aby:
-
se děti cítily v pohodě (po stránce fyzické, psychické i sociální);
-
se děti rozvíjely v souladu se svými schopnostmi a možnostmi a současně byl podněcován jejich individuální rozvoj;
-
děti měly dostatek podnětů k učení a radost z něho;
-
bylo posilováno sebevědomí dětí a jejich důvěra ve vlastní schopnosti;
-
děti měly možnost vytvářet a rozvíjet vzájemné vztahy a cítit se ve skupině bezpečně;
-
byl dostatečně podporován a stimulován rozvoj jejich řeči a jazyka;
-
se děti seznamovaly se vším, co je pro jejich život a každodenní činnosti důležité;
-
děti mohly pochopit, že mohou prostřednictvím vlastních aktivit ovlivňovat své okolí;
-
děti obdržely speciální podporu a pomoc, pokud ji dlouhodobě či aktuálně potřebují.
Ve vztahu k rodičům učitelka mateřské školy:
-
usiluje o vytváření partnerských vztahů mezi školou a rodiči;
-
umožňuje rodičům přístup za svým dítětem do třídy a účastnit se jeho činností;
-
umožňuje rodičům účastnit se na tvorbě programu školy i na jeho hodnocení;
-
umožňuje rodičům aktivně se podílet na adaptačním procesu;
-
vede s rodiči dítěte průběžný dialog o dítěti, jeho prospívání, rozvoji a učení (pravidelná individuální konzultační činnost, práce s portfoliem dítěte, aj.).
11. Seznam bezpečnostních opatření
Poučení dětí – PD
Osnova
Datum a podpis
PD 1
Pravidla chování v MŠ (případně upozorňovat na nebezpečí pohybu na mokrých plochách podlahy v místnostech, nošení nebezpečných nebo nevhodných předmětů do MŠ), zacházení s pomůckami, hračkami, věcmi denní potřeby a zařízením MŠ.
PD 2
Poučení o bezpečném pohybu v šatně
PD 3
Poučení o neotevírání a lezení do oken z důvodu přístupnosti dětského nábytku ve třídě.
PD 4
Zásady bezpečnosti při cvičení (pohyb, náčiní, nářadí, šperky...)
PD 5
Bezpečné chování na zahradě a dětském hřišti (bezpečné používání prolézačky, houpaček, pískoviště, odrážedel, dětských kol a s tím související užívání dětských helem, zákaz pohybu kolem velkého pařezu a nebo zákaz volného pohybu ze stráně směrem dolů k ústí zahrady)
PD 6
Nebezpečí virtuální závislosti (televize, mobil, internet....)
PD 7
Poučení o jedovatých plodech, rostlinách a houbách (zákaz nedovoleného hmatání či konzumace)
PD 8
Možná rizika při setkání s uhynulými či živými zvířaty, ptáky nebo hmyzem. (jak a proč se chránit)
PD 9
Nebezpečí v přirodě – vodní toky, nádrže, rybníky, skály, bouřky, silné deště, povodeň, zledovatělé a zamrzlé plochy.
PD 10
Nebezpečí hrozící od neznámých lidí (obezřetné chování, umět požádat o pomoc)
PD 11
Nebezpečí násilí a šikany (umět se bránit, svěřit se rodičům nebo učitelce)
PD 12
Význam ekologie – vyhazování odpadků do nádob k tomu určených
PD 13
Poučení o obezřetné chůzi po schodech zvlášť po mokrých či namrzlých
PD 14
Poučení o vhodných místech k celoročním hrám, bezpečné, ohleduplné a férové chování při hrách.
PD 15
Poučení o významu hygieny pro ochranu zdraví (důkladné mytí rukou, používání mýdla, používání kapesníků – ohleduplnost k okolí při nachlazení, ošetření potravin před konzumací – mytí ovoce a zeleniny
PD 16
Poučení o důležitosti pitného režimu a jaký vliv má na lidské zdraví
PD 17
Poučení o společenských důsledcích vandalismu
PD 18
Drogová prevence - poučení o alkoholu, cigaretách, drogách + poučení o injekčních stříkačkách
PD 19
Poučení o vhodném oděvu a přikrývkách hlavy v závislosti na počasí.
PD 20
Poučení o nadměrné konzumaci potavin a o škodlivosti, některých potravin na lidské zdraví – pyramida potravin
PD 21
Nebezpečí v domácnosti i v MŠ – elektřina, ostré hrany a předměty, správná manipulace s nůžkami, střepy – nesaháme na rozbité nádobí a ani hračky, léky a čistící prostředky, technické přístroje
PD 22
Nebezpečí požáru a úrazu – zápalky, zapalovače, oheň v lese, pyrotechnika
Cvičný poplach
-